Професионална гимназия по селско стопанство „Ангел Кънчев” спечели шести пореден проект по програма „Еразъм+“.

Проект 2023-1-BG01-KA122-VET-000119140 „Усвояване на добри практики за устойчиво земеделие чрез европейска мобилност“ има следните цели:

  1. Подобряване на компетенциите на 20 ученици по устойчиво земеделие чрез запознаване с добри практики от Южна Италия.

  2. Разширяване на езиковите компетенции на ползвателите, усвояване на лексика от професията, развитие на умения за общуване в мултикултурна среда.

  3. Разширяване на мрежата от международни партньорства на ПГСС „Ангел Кънчев”

Развитието на европейската политика в областта на селското стопанство е насочена към постигането на устойчивост във връзката земеделие – околна среда. С оглед кадрите на нашето училище да бъдат конкурентноспособни на бъдещия пазар на труда и да имат капацитет от гледна точка на знания и умения да се реализират в тези приоритетни области, е нужно да изградим основни умения за принципите и методите в устойчивото земеделие, технологиите за екологична растителна защита и борба с вредителите, техниките за торене, принципите в хранене на животните, начините за устойчиво отглеждане на риба и аквакултури и др.

Следващата потребност е учениците да разширят своите езикови компетенции, да придобият умения за общуване в мултикултурна среда, да развият социалните си умения, да станат по-гъвкави и адаптивни, което е важно в съвременните условия на мобилност на пазара на труда. Международната дейност на училището също има нужда да се доразвива, а партньорската мрежа - да се разширява. Основните дейности са: подбор на 20 ползватели; предварителна тематична, езикова и културна подготовка; организация на пътуването; провеждане на 4-седмична практика на 20 ученици в Италия във ферми от секторите на устойчивото земеделие, рибарство и аквакултури; оценка и сертифициране на участниците, реализиране на дейности за интегриране и разпространение на резултатите. Практическите задачи по време на практиката включват компостиране, торене чрез естествени торове, прилагане на естествени методи за растителна защита и борба с вредителите, използване на селскостопански технологии и други инструменти за обработка на земята, напояване, прибиране на реколтата, хранене и превенция на болести при животните чрез естествени препарати, работа в стопанства за устойчиво отглеждане на риба и аквакултури.

В резултат на практиката учениците ще придобият следните професионални компетенции:

- Знания и умения в устойчивото земеделие: прилагане на техники за стимулиране на естественото плодородие на почвите; прилагане на методи за растителна защита и борба с вредителите чрез стимулиране развитието на полезни организми и прилагане на биологични препарати; методите за управление на водните ресурси и на сеитбообращенията; прилагане на техники за обработка на земята; прибиране на реколтата; хранене на животните; превенция и лечение на заболявания при животните чрез естествени методи и др.

- Знания и умения в рибовъдството и аквакултурите – познания относно начина на изграждане на рибовъдното стопанство и специфичните изисквания и стандарти; умения за проверка на рибните запаси, умения за естествено и изкуствено зарибяване; умения за проверка и контрол на условията на средата във водоема; умения за превенция на заболявания; грижа за хранителния баланс при аквакултурите.