Ангел Кънчев Ангелов е български революционер. Той е роден на 11 ноември 1850 година в град Трявна, където прекарва детските си години. Учи в при Петко Рачев Славейков, от когото получава първите уроци по родолюбие.

Увлечен от революционните идеи Ангел Кънчев заминава за Белград, където през 1867 година, на 17 години, постъпва със закъснение в първото военно училище в Сърбия. Изучава с голямо усърдие военното изкуство и взема всички изпити с много добър успех.

През месец август 1867 година в Белград се сформира Втората българска легия, където Ангел Кънчев за пръв път се среща с Васил Левски, Любен Каравелов и Панайот Хитов. Между Ангел Кънчев и Левски възниква сърдечна дружба.

През 1870 година Ангел Кънчев учи в земеделско-индустриалното училище в град Табор, Чехия за една учебна година, като успява да вземе и част от изпитите за втората учебна година. Тук той показва изключителни способности. Има отличен успех и се класира първи сред 38 ученици в своя клас. С него се гордеят всички българи в училището.

Ангел Кънчев пристига в България и се установява за кратко време в град Русе. Тук той престоява около месец и половина, през което време взема активно участие в просветната дейност на читалище „Зора“ и революционното движение. По това време той успява да покаже наученото, като вкарва машини в обработката на земята като вършачка, редосеялка, жътварка, които са новост по това време в Европа.

Ангел Кънчев 1850 - 1872 г.

Паметник на Ангел Кънчев в гр. Русе

Предложена му е работа като управител на Образцов чифлик, но той отказва, защото е решил твърдо да се отдаде на революционна дейност.

БРЦК определя Ангел Кънчев за помощник на Левски и до края на живота си остава негов най-верен съратник. Заедно работят по изграждане на революционни комитети, укрепване на съществуващите, обсъждане на проектоустава, събиране на пари и др. За да не будят подозрение обикновено се представят за търговци.

След организирането на различни революционни дейности и обиколки по българските градове и села Ангел Кънчев се от правя за Русе, откъдето по поръчение на Левски трябва да отиде в Букурещ при Каравелов и да подготви работите за свикване на общо събрание на БРЦК.

На 17 март 1872 година при опит да се прехвърли тайно в Румъния, но бива предаден и, за да не попадне жив в ръцете на врага, се самоубива. Последните му думи са: „Да живее България!“

В Русе, на пристанището, където Ангел Кънчев се отнема живота си, е поставена паметна плоча. В родния му град Трявна е издигнат монументален паметник, който ще напомня на поколенията за обаятелния патриот и революционер, отдал всичките си сили в борбата за освобождение на поробеното си отечество, за което не пожали и своя цветущ живот.

Previous
Previous

История

Next
Next

Педагогически колектив